Książkę „Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu” Jona Kabat-Zinna wydaną w 2020 przez Wydawnictwo Czarna Owca polecam szczególnie tym, którzy uważają, że „ta cała mindfulness jest przereklamowana”.

Jon Kabat-Zinn jest emerytowanym profesorem medycyny i twórcą rozpowszechnionego na całym świecie programu redukcji stresu opartego na uważności (MBSR). Jest też kierownikiem kliniki i szkoły medytacji oraz autorem wielu uznanych publikacji.

Drobna książeczka, którą Wam dziś polecam jako wstęp do nauki medytacji nadaje się jak najbardziej na wakacje – mój egzemplarz nosi ślady piasku z nadbałtyckiej plaży 😉 Autor przeprowadza Czytelnika przez cztery podstawowe sposoby medytacji: na leżąco, siedząco, stojąco i w marszu. Każdy rozdział zawiera ćwiczenia i przykłady, tak więc możemy od razu praktykować z Mistrzem. Ciekawe – nawet dla tych, którzy na razie nie zdecydują się na praktykę – są rozdziały poświęcone zmysłom. Kabat-Zinn odnosząc się do współczesnej wiedzy o mózgu i funkcjach poznawczych barwnie opisuje, jak zmysły nakładają się na siebie i zapętlają, łącząc obraz świata w całość. Zachęca, żeby wraz z nim poczuć „czar zmysłowości, który jest na wyciągnięcie ręki – w szumie deszczu, powiewie wiatru, cieple promieni słonecznych, spojrzeniu psa (…)”. Metafory i ćwiczenia medytacyjne pozwalają odczuć to, co jest kwintesencją uważności: nie jesteśmy tylko swoimi myślami, ani narracjami, które układamy na temat swojego życia.

Ogromną zaletą książki są cytaty, wiersze i haiku kończące każdy rozdział i skłaniające do refleksji jak na przykład ten:

„Co od tej chwili chcesz zapamiętać?

Światło sunące po połyskliwej podłodze?

Cóż za woń starego drewna unosi się tutaj,

Cóż za stłumiony odgłos z zewnątrz wypełnia powietrze (…)

Kto począwszy od tego miejsca,

Da ci coś wspanialszego niż chwilą obecna,

Akurat w tym pokoju, kiedy się odwracasz?”

(Wiliam  Stafford. Jeśli to czytasz, przygotuj się)