Podczas jednego z ostatnich upalnych weekendów odbyłam ciekawą dyskusję z bardzo wygadanym i inteligentnym pięciolatkiem na temat ludzkiego ciała i jego organów. Mój rozmówca uważał, że najważniejsze w organizmie ludzkim są serce, wątroba i mózg. Ja uważam, że zdecydowanie mózg, bo to on zawiaduje całą resztą.

Dziedzina nauki, zajmująca się mózgiem (neuroscience)  jest  jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin, a ten szary, pofałdowany kilogramowy organ jest przedmiotem badań  lekarzy, psychologów, biologów, antropologów, fizjologów… Jednak żeby dowiedzieć się, jak działa mózg nie trzeba studiować medycyny, czytać naukowych publikacji czy przeprowadzać sekcji zwłok. Wystarczy przeczytać (i obejrzeć) uroczą książeczkę napisaną przez tragicznie zmarłego niedawno profesora Vetulaniego – wybitnego polskiego neurobiologa – i jego współpracowników.

Forma graficzna i koncepcja książki na pewno przypadnie do gustu fanom serialu „Było sobie życie”. Nie jest to jednak – podobnie jak wspominany serial – pozycja wyłącznie dla dzieci. Autorzy w zabawny, przystępny sposób przedstawiają pojęcia takie jak neuroprzekaźniki, zmysły, odruchy, świadomość, pamięć. Barwne i metaforyczne ilustracje autorstwa Marcina Wierzchowskiego pozwalają zarówno tym, którzy w szkole nie przepadali za biologią jak i dzieciom wyobrazić sobie jak zbudowany jest mózg.   Czytając książkę wraz z tytułową Alicją podróżujemy w głąb ludzkiego umysłu i próbujemy odpowiedzieć na nartujące ją pytania, na przykład co decyduje o tym, jaki mamy humor.  „Dzięki serotoninie jesteś spokojna i zrównoważona. Oksytocyna krąży po twoim ciele, gdy jesteś rozluźniona” – odpowiada profesor Vetulani. A jeśli szukacie odpowiedzi na bardziej zaawansowane pytania na przykład co to właściwie jest świadomość albo co dzieje się w mózgu po jego śmierci – zapraszam do lektury!