Carol Dweck „Nowa psychologia sukcesu”. Wydawnictwo MUZA 2020

Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieję, że w sytuacji niepowodzenia lub porażki, niektórzy narzekają, poddają się, a inni działają nawet ze zdwojoną siłą?

Carol Dweck, psycholog z Uniwersytetu Stanford w USA wraz ze swoimi studentami stworzyła koncepcję dwóch przeciwnych nastawień (mindset) które charakteryzują ludzi. Jej badania pokazały, że nasze własne wyobrażenia na temat siebie wywierają ogromy wpływ na to, jak wygląda nasz życie. Mogą decydować o tym, kim się staniemy i czy osiągniemy to co chcemy. 

Osoby, które charakteryzuje  nastawienie na trwałość stale muszą udowadniać swoją wartość. Uważają, że  cechy takie jak inteligencja są dane raz na zawsze. W ich przypadku uczenie się nie ma większego sensu,  bo i tak nie zdołają pokonać własnych ograniczeń, jedynie mogą się skompromitować. Takie osoby najbardziej boją się porażki i ośmieszenia.

Z kolei osoby, które charakteryzuje nastawienie na rozwój  traktują niepowodzenia jako wyzwanie i głoszą przekonanie, że podstawowe cechy – również inteligencję – można rozwijać przez pracę. Ich celem jest samokształcenie i samodoskonalenie,  które oczywiście niesie za sobą wysiłek, niepowodzenia i błędy, nie są one jednak powodem do zaniechania, ale motywują do dalszych działań. Ci z nas, którzy są nastawieni na rozwój elastyczniej przystosowują się do zmieniających się warunków, wierzą w swój sukces i nie poddają się.             

Oczywiście koncepcja nie byłaby pełna, gdyby nie zakładała, że nastawienie można zmienić. Jak więc pielęgnować swoje nastawienie na rozwój lub je kreować?

Prof. Carol Dweck w książce „Nowa psychologia sukcesu” podaje wiele sposobów i przykładów z życia swojego, swoich współpracowników i studentów. Warto wspomnieć kilka z nich, które wydają się bardzo użyteczne i możliwe do wprowadzenia w życie od razu:

  • Czy jest jakaś umiejętność, którą zawsze chciałeś zdobyć, ale się bałeś, że nie będziesz w tym wystarczająco dobry?  Szydełkowanie, robienie na drutach, pieczenie chleba, joga, nauka języka obcego, nauka programowania?  Postanów teraz, że się tego nauczysz.
  • Czy w twojej przeszłości są przykre zdarzenia (utrata pracy, rozstanie, porażka) które w twoim mniemaniu raz na zawsze cię zdefiniowały? Pamiętaj, że to miało być tylko doświadczenie, a nie wyrok na całe życie. Uczciwie ocen swoją rolę, swój udział z tym zdarzeniu i zamiast się zadręczać zapytaj siebie: czego się nauczyłem  z tego doświadczenia? Jak mogę je wykorzystać jako wstęp do dalszego rozwoju?
  • Pomyśl o kimś kogo uważasz za idola, autorytet np. odnoszącego sukcesy sportowca. Czy uważasz, że ten człowiek posiada niezwykłe zdolności – supermoce – dzięki którym wszystko przychodzi mu łatwo, bez wysiłku? A teraz dowiedz się jak jest naprawdę – przeczytaj jego autobiografię lub wywiad z nim, albo jeszcze bardziej ambitnie: spróbuj nawiązać z nim kontakt. Zobacz, ile pracy wymagały jego sukcesy i podziwiaj go jeszcze bardziej .