„Nie trzeba być psychologiem czy psychiatrą, żeby zauważyć, jakim przemianom w ciągu ostatnich kilkunastu lat podlega instytucja rodziny”- piszę we wstępie do książki „I jak tu się dogadać” wybitny psychiatra i psychoterapeuta Bogdan de Barbaro.  Ja dodałabym, że nie trzeba być psychologiem czy psychiatrą żeby zauważyć, jaką trudność sprawia współczesnym ludziom rozmowa, dyskusja, wymiana zdań. Czasem mam wrażenie, że takie praktyki są wręcz w zaniku – odchodzą do przeszłości razem z papierowymi listami, stacjonarnymi telefonami i długimi spotkaniami przy kawie czy ognisku, wypierane przez smsy, chaty, maile. Jeszcze gorzej jest, gdy przez stare, ale nierozwiązane  konflikty, urazy i żale kontaktu w ogóle nie udaje się nawiązać. Jak więc rozmawiać, aby się zrozumieć, jak rozwiązywać konflikty i jak się dogadać – o tym przeczytacie w książce „I jak tu się dogadać ?!” Bogdana de Barbaro i Danuty Kondratowicz (Wydawnictwo Literackie 2017).

Bogdan de Barbaro, doświadczony krakowski psychiatra i psychoterapeuta uchyla drzwi do swojego gabinetu i w delikatny, wyważony sposób relacjonuje historie swoich pacjentów. Terapia, którą prowadzi to terapia systemowo-narracyjna, co oznacza, że szczególne znaczenie nadaje się językowi, który konstruuje rzeczywistość. Terapeuci przez rozmowy z klientami starają się inaczej zrozumieć i przeformułować swoją opowieść tak, aby zmiana narracji zmieniała doświadczenie i pomagała wyjść z impasu. Rozdziały książki to spotkania z kolejnymi klientami o których profesor opowiada dziennikarce, Danucie Kondratowicz, odpowiadając jednocześnie na jej pytania i wyjaśniając terminy psychologiczne. Gdy któryś z wątków się rozwija, profesor, wieloletni nauczyciel akademicki i superwizor psychoterapii odsyła rozmówczynię i czytelnika do literatury psychologicznej – podaje przykłady z klasycznych książek, eksperymenty, dane naukowe. Sprawia to, że książkę czyta się lekko i przyjemnie, nie jest bowiem przeładowana wiedzą naukową, wskazuje jednak na źródła dla bardziej dociekliwych. Dlatego polecam tę książkę zarówno swoim znajomym, klientom jak i studentom psychologii 😊

Dla tych ostatnich ciekawe mogą być interwencje terapeutyczne, które stosuje terapeuta oraz hipotezy, które stawia. Hipotezowanie to jedna z głównych technik w psychoterapii systemowej. Terapeuta zastanawia się, co się dzieje z pacjentem, jakie procesy zachodzą w rodzinie, jak zachowanie jednego z jej członków wpływa na innych etc. czyli najogólniej mówiąc:  „o co tu chodzi?”. Cechami dobrego terapeuty są zaciekawienie, neutralność, umiejętność słuchania oraz – lekceważenia swoich pierwotnych hipotez, jeśli okażą się fałszywe, zamiast sztywnego trzymania się ich.  „Sprawdź, czy potrafisz sam znaleźć jakieś kontrargumenty. Innymi  słowy, nie upraszczaj i nie spiesz się do szybkich i ocennych diagnoz” – radzi de Barbaro rodzicom, małżonkom, partnerom i wszystkim, którzy chcą się dogadać. Jeśli ktoś po przeczytaniu książki poczuje niedosyt, zachęcam do obejrzenia filmu dokumentalnego Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” w  którym profesor prowadzi terapię systemową matki i dorosłej córki. Film wa całości znajduje się na bezpłatnym portalu ninateka.pl, zachęcam do obejrzenia!